Bakovské kostky byly původně připraveny na export …

Předání chodníku u městského hřbitova

… a víte, odkud pocházejí dlažební kostky na nově vybudovaném chodníku k městskému hřbitovu? Myslím, že mnozí z vás, hlavně ti mladší to určitě nevědí.

V 70. letech minulého století rozhodl tehdejší Národní výbor hlavního města Prahy, že postupně nahradí dlážděné komunikace modernějším živičným povrchem. Vykopaná dlažba byla vyprána a za devizy prodávána do Německé spolkové republiky. 

Když tato informace pronikla k tehdejšímu předsedovi Městského národního výboru Bakov nad Jizerou, panu Josefu Masákovi, začal okamžitý shon po možnosti získání této dlažby za účelem zlepšení stavu místních komunikací. A tak se začaly navážet nákladními auty žulové kostky do našeho města. Díky dotačním titulům na výstavbu nových komunikací i v našem městě pokročil čas modernizace a žulové kostky z důvodu hlučnosti byly nahrazovány živičným povrchem. Že jich nebylo málo, o tom svědčí stávající hromada na sběrném dvoře. 

Velkou zásluhu na tom, že tento drahý a dnes velmi žádoucí materiál pro další zamýšlené rekonstrukce v našem městě neskončil někde na zavážce, má současný místostarosta města pan Václav Grűnwald. A protože se jedná o přírodní materiál, má město v této komoditě nemalé bohatství.

 V.Š.

9.11.2017 20:37:46 - aktualizováno 9.11.2017 20:41:05 | přečteno 1553x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load