Bramborové hody jsme spojili s výsadbou lípy

Bramborové hody

V letošním roce si naše země připomíná 100. výročí vzniku československé státnosti. U příležitosti tohoto výročí se v mnoha obcích a městech našeho státu vysazovaly lípy. Lípa je symbolem demokracie, ale také lidské pospolitosti a hrdosti. Byly to právě lípy, které se vysazovaly v roce 1918 a 1919 u příležitosti vzniku republiky.

I město Bakov nad Jizerou umožnilo přilehlým obcím vysazení si „své“ lípy přímo v obci. Každá obec pojala tuto akci jinak. 

U nás na Horkách jsme se sešli 27. 10. 2018 v podvečerních hodinách u místního „kulturáku“ (budova osadního výboru). Slavnostní akci zahájila Anna Štučková, která přivítala přítomné a řekla pár slov o T. G. Masarykovi. Následovala společně zazpívaná píseň „ Ach synku …“ a báseň paní Šloufové. Svoji ručku k dílu přiložily i děti, které pomohly lípu zahrnout. 

Byl to hezký podvečer, počasí nám přálo a tak jsme se posléze přesunuli do „kulturáku“ a pokračovali v načatém večeru. Lípa byla zasazena, tak bylo třeba ji také „zalít=zapít“. Příležitost byla, protože sázení lípy jsme spojili s již tradičními bramborovými hody. I když letos byla úroda brambor malá na výtvorech a množství to nebylo znát. Už jste ochutnali např. tatarák z brambor, bramborovou bábovku nebo vdolečky, pizzu, plněné kynuté šátečky a další. Že ne, tak to je chyba, zkuste to, až Vám zůstanou brambory od oběda a nebudete litovat. 

Myslím, že pro všechny zúčastněné to byl hezký večer, tak ať nám lípa roste! 

OV Horka


Země koruny české

Republikou sto let jsi nám
přes tisíc však naší vlastí,
v Tobě kořen odpočívá
naší pýchy, našich strastí.

Kde je oblast pod Karpaty?
Či ta, kďe sa blýská?
S námi byli před sto lety,
snad se jim teď stýská.

Ač mnohokrát zaprodána,
stále máš svou vlastní duši.
Tak kéž žádná další rána
neodnese, co Ti sluší. 

Autorka: Lenka Šloufová z Horek

Recitováno při oslavě 100. let republiky u příležitosti vysazování lípy v Horkách.

Bramborové hody a lípa republiky

Sázení lípy

Sázení lípy

 
Sázení lípy

Sázení lípy

 
Sázení lípy

Sázení lípy

 
Sázení lípy

Sázení lípy

 
Sázení lípy

Sázení lípy

 
Bramborové hody

Bramborové hody

 
 
15.11.2018 | přečteno 329x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load