Oživlé Babiččino údolí a zámek v Ratibořicích

Ratibořice

Kdo by neznal slavnou Babičku od Boženy Němcové. Děti z druhého stupně základní školy se vydaly 10. června na exkurzi do kraje dětství a nejmilejších vzpomínek naší slavné spisovatelky. Jako každoročně, tak i letos v červnu zde na pět dní v roce oživly postavy z knihy Babička. 

Naše první zastavení bylo v České Skalici v Barunčině škole. Zde si děti mohly prohlédnout školní třídu, jak vypadala v 19. století, a to i s dětmi a panem učitelem při vyučování.

V Ratibořicích na zámku nás uvítala přísná, ale vstřícná paní komorná, která nás zasvětila do základů etikety při přijetí u paní kněžny Zaháňské, majitelky zdejšího panství. Dále jsme postoupili k panu komořímu, který nám připomněl slavnou zdejší historii. Kateřina Zaháňská byla osobní přítelkyní rakouského kancléře Metternicha, a roku 1813 na zámku hostila ruského cara Alexandra I. a pruského krále Bedřicha Viléma, kteří zde tajně jednali o postupu proti Napoleonovi. Po zvládnutí přijímacího protokolu se i nám dostalo audience u vévodkyně Zaháňské a její schovanky Hortenzie.

Naše další kroky vedly na návštěvu pana mlynáře a jeho panímámy do Rudrova mlýna. Tady jsme měli možnost nahlédnout do každodenního života mlynářské rodiny a občerstvit se výbornými domácími koláčky a dalšími místními dobrotami. A pak už jsme spěchali za babičkou na Staré bělidlo. Ta nás uvítala společně se svými vnoučaty: Barunkou, Jeníkem, Adélkou a Vilímkem. Babiččino vyprávění na chvíli okouzlilo i naše starší kluky a holky a pěkně v tichosti si vyslechli její moudré povídání. Patří jim za to velká pochvala. Potom jsme se už jen pokochali pohledem na Viktorčin splav, ale bláznivou Viktorku jsme nikde nespatřili, ta zůstala jen v naší fantazii. Tím náš výlet do idylické krajiny 19. století skončil, ale zůstává milá vzpomínka.

Ivana Míšková

Babiččino údolí

Ratibořice

Ratibořice

 
Ratibořice

Ratibořice

 
Ratibořice

Ratibořice

 
Ratibořice

Ratibořice

 
Ratibořice

Ratibořice

 
 
26.7.2016 11:44:24 | přečteno 1376x | magdalena.bulirova
load