Bakovské posvícení aneb hasičský Memoriál Josefa Dvořáka

Memoriál Josefa Dvořáka

Koncem každého srpna se koná v Bakově posvícení. Je to vždy po svátku sv. Bartoloměje a letos vyšel jeho svátek na 24. srpna.

Neslaví se ovšem jen jeho svátek a posvícení, ale tento termín se vždy koná i hasičský Memoriál Josefa Dvořáka“. Jak už jsem loni uvedla, Josef Dvořák byl od mládí až do své smrti nadšený hasič, dlouholetý bakovský velitel jednotky, a právě proto byl po něm pojmenován i tento memoriál, tentokrát už je to 20. ročník. To ty roky letí, co?

Letos se ve Volnočasovém areálu v sobotu 25. srpna sešlo k soutěžnímu klání celkem 33 družstev. Mužských družstev bylo 18 a ženských 15, děti nesoutěžily. Zároveň byl tento memoriál zařazen jako soutěže Boleslavského poháru v požárním sportu.

Samozřejmě, že taková soutěž potřebuje pořádnou přípravu, a tak se v pátek před soutěží připravovala v hasičské zbrojnici nejenom technika, ale i proviant pro soutěžící a diváky.

Sobotní den byl jako vymalovaný a už kolem sedmé ráno začalo hasičské hemžení znovu. Naši připravovali areál pro soutěžní družstva, posezení a občerstvení pro přítomné a soutěžící hasiče. Ti se začali sjíždět po osmé hodině a před devátou to na areálu vypadalo skoro jako v kempu: co družstvo to přístřešek. Jen od dovolenkové iluze odváděly pozornost hasičské stříkačky, hadice a další hasičské nádobíčko. Jak jsem už uvedla, družstev se sjelo celkem 33 a ta zaplnila areál.

V devět hodin ten velký hasičský souboj začal. Velitel jednotky Štěpán Dvořák zavelel nástup a jednatelka sboru Jiřina Horejšová přivítala nastoupivší jednotky, rozhodčí, přítomné diváky a předala slovo starostovi města Radimu Šimáně. Ten přítomné svým jménem pozdravil a popřál hodně úspěchů ve sportovním klání.

Pak už se střídalo družstvo za družstvem, po mužích nastoupily ženy a nakonec se bojovalo v doplňkové soutěži o soudek piva.

Jak to letos dopadlo? Bohužel ani po loňském „neúspěchu“ jsme nestáli na bedně. V mužích i ženách se letos ukázali být nejlepšími hasiči z Bechova. Vyhráli obě dvě kategorie. Naše ženy letos nesoutěžily a tak jsme věřili, že se letos „vytáhnou“ alespoň muži. Skončili jsme bohužel až na pátém místě za družstvy z Bechova, Nové Vsi, Sukorad a Obrub. Ale jak se říká - „není vždy posvícení“. Tak snad příští rok.

Soutěž žen vyhrálo družstvo z Bechova, druhé byly ženy z Plazů, třetí bylo družstvo z Bítouchova.

Naši si reputaci vylepšili až v doplňkové soutěži o sud piva. Tu jsme vyhráli před družstvem z Hrdlořez a třetí byl Bechov. Víte, jak ta soutěž probíhá? Ne? Tak vám to přiblížím:

Po startu se družstvo nalodí na raft, odpádluje k bojce, které se musí jeden z družstva dotknout a pádluje zpět. Po vylodění si hasiči sundají vesty, proběhnou pneumatikami, proskočí oknem a 1. vypije půllitr piva. Poté pokračuje požární útok na 2B s hadicemi v klubech. Savice a koš jsou umístěny na startovní čáře, hadice na základně. Členové družstva, kteří běží dopředu, ještě musí proběhnout tunelem.

Vypadá to jednoduše, ale věřte, žádná sranda to není. Ale ten soudek za to stojí, ne?

Jaroslava Čermáková, SDH

Memoriál Josefa Dvořáka 2018