Účast novoveských a bakovských hasičů na Hasičské noci pod Ještědem

Hasičská noc pod Ještědem

Malé seznámení se soutěží: „Cílem soutěže je spojit společné setkání členů jednotek dobrovolných hasičů, ale i profesionálních, při kterém si vyzkoušejí i porovnají své dovednosti a síly. 

Tématem cvičení bude v reálném prostředí, v noci, plnění úkolů, s kterými se hasičské jednotky setkávají při skutečných zásazích. Zároveň si své dovednosti můžou jednotlivé hasičské jednotky porovnat mezi sebou.

Soutěž bude probíhat tímto způsobem: Na startu soutěže dostane velitel soutěžního družstva do ruky mapu, kde bude zobrazena trasa soutěže, na které bude až 14 kontrol. Na každé z nich bude družstvo plnit soutěžní disciplínu na čas. Přejezdy mezi kontrolami nebudou na čas!“

Podzim krásný, jako malovaný a kluci z výjezdových jednotek jak Nové Vsi u Bakova, tak Bakova nad Jizerou byli nastartovaní na pořádný adrenalin. V Nové Vsi se Jarda Žďánský a Tomáš Burda sešli v 15:30 před hasičskou zbrojnicí a připravili výjezdové vozidlo Avie. Blížila se čtvrtá hodina odpolední a nastal přesun do Bakova, kde na ně již čekal Honza Pelech, Honza Kertézs a trenér spolu s fotografem v jedné osobě – Lukáš Bígl. Společně nasedli a vyrazili směr Liberecký kraj, obec Zdislava a jejich kulturní dům. 

Dle časového harmonogramu bylo od 17:00 do 18:00 prezentace všech soutěžních jednotek. Poté co se všichni ohlásili a zapsali, následoval nástup a losování startovního čísla. Kluci, kteří se prezentovali jako družstvo z Bakova nad Jizerou, startovali jako 16. z celkového počtu 28 jednotek. Začátek soutěže připadal na sedmou hodinu večerní. Soutěžící, v celkovém počtu 4 osoby do družstva, odjížděli v pětiminutových intervalech. Mužstvo z Bakova nad Jizerou opouštělo Kulturní dům ve Zdislavě v 20:15. 

Rozložení v automobilu bylo následující: vepředu seděl řidič a velitel. Velitel měl na starosti mapu a navigoval celé vozidlo do další zastávky. Celkem museli absolvovat 14 zastavení a celková závodní trasa měřila 60 km. V kabině pak seděli další dva soutěžící a podporoval je trenér. Úkoly, které na ně čekaly, byly převážně fyzicky zaměřené a velmi náročné. Jen jedna se dala považovat za odpočinkovou. Muži v garáži pobíhali a hledali klíče. Pro představu fyzicky náročné disciplíny obsahovaly zdolání překážkové tratě v dýchacím postroji, evakuace postižené osoby, tlukot palicí do těžkého břemene apod. Mezi další náročné se kladlo důraz na soustředění. Tři muži absolvovali trasu se zavázanýma očima a řídili se pokyny čtvrtého. Jak zde bylo již zmíněno, jednalo se o mužstva. Tyto fyzicky náročné úkoly zvládají muži. I v tomto ročníku se našlo družstvo, které mělo mezi sebou tři ženy a čtvrtým byl muž, který jim zásahové vozidlo odřídil. 

Výsledný čas se počítal ze zastávek a kolik jednotky potřebovaly času na zdolání úkolu. Časy u přejezdů se nepočítaly do celkového hodnocení. I když muži vyjeli v 20:15 a vrátili se nad ránem, v 4:23, jejich výsledný čas byl 1:06:32. Čekali na dojezdy všech účastníků a ohlášené vyhlášení bylo plánované až na 6:30. Než tedy nastalo vyhlášení, kluci se převlékli do suchého oblečení. Jen pro představu, tuto noc nepršelo, ale úkoly byly natolik náročné, že propotili veškeré oblečení, které právě měli na sobě. Občerstvili se a na chvilku „hodili nohy nahoru“. 

Vyhlášení bylo ohlášeno a přítomní se seřadili podle času, potřebným k absolvování disciplíny. První měl čas 1:01:04, druhý měl minimální ztrátu – 1:01:29, třetí místo mělo výsledný čas 1:03:17 a naši borci brali bramborové medaile, protože zvládli vše zdolat v čase 1:06:32. Na to, že to jsou muži od rodin, neprofesionálové a nadšenci do hasičů, překvapili všechny, co nad nimi mávli rukou. Takový výsledek myslím ani sami nečekali. Zde nutno podotknout, ač se zúčastnilo celkem 28 týmů po čtyřech soutěžících, pořadatelé měli připravené ceny pro všechny! To se jen tak nevidí. 

Nadšení a plní dojmů se vydali kluci k domovům. Než uklidili auto, materiál a rozloučili se, do svých domovů dorazili okolo půl desáté ranní. Z celkem náročné soutěže se kluci další dny vzpamatovávali. Ať už se jedná o fyzické vyčerpání tak i spánkový deficit. 

Soutěžící z Nové Vsi a Bakova nad Jizerou

Hasičská noc pod Ještědem

Hasičská noc pod Ještědem

Hasičská noc pod Ještědem

 
Hasičská noc pod Ještědem

Hasičská noc pod Ještědem

 
Hasičská noc pod Ještědem

Hasičská noc pod Ještědem

 
Hasičská noc pod Ještědem

Hasičská noc pod Ještědem

 
Hasičská noc pod Ještědem

Hasičská noc pod Ještědem

 
Hasičská noc pod Ještědem

Hasičská noc pod Ještědem

 
 
15.11.2018 | přečteno 272x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load