Taneční pro mladší i pokročilé

taneční boty

Začíná plesová sezóna a páry i jednotlivci různých věkových kategorií se celý podzim pečlivě připravovali, aby mohli na plesech předvést své taneční umění. 

Přinášíme Vám krátký rozhovor s asi nejmladšími tanečními mistry v regionu a možná i v celé České republice – Martinem Šimkem a Terezou Řípovou.

Nejprve však krátký medailonek těchto lektorů „Tanečních“.

Martin i Tereza mají za sebou bohatou taneční historii coby vrcholoví tanečníci v kategorii společenských tanců. Celkem brzy opustili aktivní dráhu soutěžení, a jak už u tanečníků bývá zvykem, přeběhli na druhou stranu – stranu trenérů. Oba v současnosti vedou různé kurzy, ať už přímo v Bakově nad Jizerou, nebo jinde. Co je ale nezvyklé, tak přesto, že jim oběma je jen něco kolem 20 let, pustili se do výuky klasických tanečních pro věkovou kategorii mládež a také dospělí, což je většinou doména mnohem starších, již aktivně nesoutěžících, lektorů. Zeptali jsme se jich, jak se jim dařilo během jejich první sezóny.


1. Bývá běžnou praxí, že se tanečníci po ukončení aktivní taneční kariéry věnují trenérské činnosti, což platí i pro vás, ale jak vás napadlo uspořádat taneční pro mládež v takhle mladém věku?

T: V Bakově vedu přípravné taneční hodiny pro děti a zároveň učím individuální lekce pro páry či jednotlivce bez rozdílu věku. Byla jsem nadšená, když přišla nabídka z Mnichova Hradiště. Taková příležitost se jen tak nenaskytne, takže jsem nemohla odmítnout. S Martinem se známe od dětství a začínali jsme právě v Bakově pod vedením manželů Stinkových, takže jsem věděla, že nám společná výuka bude klapat.

M: Učím různé taneční kurzy po Praze a bylo pro mě spíše náhodou, že se mi Terka na začátku loňského léta ozvala a zeptala se mě, zda bych do toho s ní nešel. Jelikož jsem v Praze, musel jsem si to vše zvážit, ale nakonec jsem se rozhodl a jsem přesvědčený, že to bylo správné rozhodnutí, jelikož nás to s Terkou moc baví.


2. Podzimní kurzy máte úspěšně za sebou, co bylo pro vás největším oříškem?

Jelikož prostředí, ve kterém jsme v Mnichově Hradišti taneční vedli, bylo velmi příjemné a skupina žáků byla opravdu skvělá, tak se dá říct, že to šlo samo. Samozřejmě se vyskytla řada chyb a chybiček, které bychom příště již rádi nedělali, ale to k tomu prostě patří. I když je pravdou, že asi největším „oříškem“ bylo společně skloubit čas a místo, abychom mohli vše nacvičit a naplánovat, atd. – chvála Internetu a mobilním telefonům!


3. Pomáhal vám někdo zkušenější z branže?

Pár rad jsme do začátku potřebovali, ale hlavně jsme si vše dali dohromady sami. Chtěli jsme zachovat tradiční taneční kurzy, ale také do nich vnést něco svěžejšího a něco „z nás“ – tudíž bylo třeba, aby to bylo tvořeno jen námi. Ale stejně tak jsme byli moc vděční za rady a připomínky od různých lidí, kteří se zúčastnili našich kurzů, či prodloužených a věnečku. A důležitou osobou, která nám pomáhala s veškerou organizací a na věnečku dá se říct se vším, je paní Řípová. (maminka Terezy, pozn. autora)


4. Máte za sebou i taneční kurzy pro dospělé. V čem se liší výuka mládeže a dospělých? Co pro vás bylo těžší?

V jistém ohledu je to dost podobné. Je pravda, že dospělí přicházejí sami od sebe, tedy, že si chtějí zatančit, pobavit se – od toho se také odvíjí styl výuky a přístup lidí. Mladší žáci se začnou chichotat, když řeknete: „půjdete krokem do dámy!“, ale to je v jejich věku normální. Možná proto, že jim máme věkově blízko, tak to i více přijímáme a reagujeme na to. Jinak si myslíme, že je to vždy o lidech. I největší netalent se může naučit tančit, pokud chce. A nezáleží na věku. Pokud se v daném kurzu sejde pohodová parta lidí, je to mnohem větší zábava i pro nás i pro kurzisty.


5. Jaké máte další plány ohledně tanečních?

Nyní navazujeme taneční tzv. „pokračovačky“ z Mnichova Hradiště. Dále od února otevíráme každou sobotu kurz tanečních pro dospělé (začátečníky + mírně pokročilé) a v Městském divadle v Mladé Boleslavi od února taneční večery na prknech Malé scény, kde se lidé mohou mimo společenské tance naučit i dobové klasiky. No a od září snad otevřeme i další klasické taneční. Na naše facebookové stránky Martin Šimek a Tereza Řípová pravidelně vyvěšujeme novinky, takže každý, kdo by měl zájem dozvědět se víc, nás může prostřednictvím této sociální sítě sledovat a kontaktovat.

Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně úspěchů.

Tým TK Rytmus

Taneční

TK Rytmus

TK Rytmus

 
TK Rytmus

TK Rytmus

 
 
12.1.2015 18:52:23 | přečteno 1141x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load