Starší žačky - VÍCEMISTRINĚ republiky

Házená

V neděli 19. 3. vyrazilo naše házenkářské družstvo starších žaček v nepříliš kompletní sestavě na finále Zimního halového poháru do krásné nové Litvínovské haly s regulérními rozměry pro Národní házenou.

Vzhledem k sestavě s pouze 1 hráčem na střídání včetně mladších žaček nesahaly ambice Bakova příliš vysoko.

Přesto však celá sestava vlétla hned do prvního zápasu proti domácímu Litvínovu s až neuvěřitelným nasazením, skoro jako by se snažily nahradit chybějící spoluhráčky. První poločas dominovaly obrany což svědčí stav 2:3. V druhé půli se již oběma celkům střelecky dařilo o chlup lépe avšak naprosto shodně, a tak hned zpočátku turnaje zde bylo vyhrocené utkání, které se tahalo o 1 branku. 90s před koncem za stavu 8:8 soupeř pokazil střelu a my tak měli dost času na to vynést a ukrást si výhru na svou stranu. Bohužel nám až nesmyslně byl sebrán balón. Následný útok obrana odvrátila, avšak opět byl balón odepřen a už se řítil další útok a střela, která se odrazila od nohy útočnice, ale ani to neznamenalo míč v náš prospěch. Následnou čtvrtou dopřátou možnost Litvínova skórovat, zlikvidovala senzační Pilbauerová v brance a mohli jsme se těšit alespoň z 1 bodu v podobě remízy.

Po tomto nemilém rozladění nás čekal přátelský Krčín, se kterým se děvčata potkávají na většině turnajů. A průběh byl obdobný jako vždy. I přes velmi dobré přizpůsobení obranné hry proti celkově vyhlášené nejlepší střelkyni turnaje, kde si Kovářová po osahání postu beka precizně hlídala jedovaté vykláněčky a přes spoustu zákroků brankařky, podařilo se soupeři v každém poločase dát o 1 branku víc a zvítězil tak 12:10. Oproti minulým duelům nutno podotknout, že již i naše střelecká úspěšnost se proti této obraně zlepšila.

Třetím soupeřem nám byly Přeštice, zřejmě nejobávanější protivník turnaje a posledních pár let neporažený mistr republiky. I přes předpoklad, že naší nesourodou a velmi omlazenou sestavu rozdupou, byl vstup do zápasu nadmíru úspěšný a po celou dobu jsme drželi krok a půl minuty před poločasem se dokonce dostali do vedení 7:6. Hra se i nadále tahala a za remízového stavu předvedly naše útočnice až nevídaně zkušenou a zodpovědnou hru, když dokázaly zhruba 4 minuty držet balón v útoku bez známky zdržování s neustálými tresty. Tím soupeře dosti znervózněly, a i když se pak soupeři podařilo získat balón a skórovat, opět zodpovědně setrvaly vpředu až do vstřelení vítězné branky na 12:11. Přeštice byly tedy poraženy.

Na závěr nás čekaly oba Moravské celky, nejprve Studénka a nakonec Ostopovice. Papírově mělo jít o slabší soupeře, ale vzhledem k vyčerpání nebylo nic jisté. Také vstup do zápasu se Studénkou, po vyčerpávajících Přešticích byl složitý a v 10. minutě jsme prohrávali již 3:0. Naštěstí se chytla obrana a hned na to i útok a do poločasu bylo srovnáno na 3:3. Poté se zápas nesl v naší režii na vcelku příjemných 9:4.

Při nástupu na poslední zápas byl cíl jasný, vyhrát, a to o co nejvíc branek, abychom při případném počítání skóre dopadli lépe jak Litvínov. Placky byly v tuto chvíli již téměř jasné. Naštěstí tento zápas byl taková ta třešnička na dortu a děvčata jej pojala s grácií a dobrou náladou a vcelku bez problému vybudovala poločasový náskok 8:2. Naše brankařka neměla, až na pár přesných střel z dálky, větší problém soupeře vzadu absolutně vychytávat a vpředu šlo spíše o střeleckou exhibici. Utkání skončilo 17:5, medaile byly jisté a díky velkému rozdílu i pravděpodobnost stříbrných. To se následně zpečetilo, když Litvínov oproti nám ještě 1 bod ztratil.

Bakov se tak po dlouhé době dostal na medailové pozice na republikovém turnaji a zaznamenal tak největší úspěch od roku 1999, kdy měl Bakov mistry v kategorii žáků.

Toto překvapení dalo také jistě podnět k úvahám a dobrou pozici pro nadcházející červnové letní mistrovství ČR, kde bude snaha o obdobný výkon.

Celému družstvu patří velké díky, gratulace a nekonečné uznání za dokonalou hru, až neuvěřitelné nasazení a to i na pokraji úplného vyčerpání a za předvedený um, ale také za tvrdou dřinu a obětování, díky čemuž toto dokázaly.

Individuální ocenění v rámci turnaje získala naše golmanka Pilbauerová jako nejlepší brankář.

Sestava: Pilbauerová – Kovářová (K), Vančurová, Benešová – Balounová (27), Burianová (21), Turjaková (7), Syrová (1)

Trenér: L. Pánek
Vedoucí: G. Ďuračková