ANKETA - název nové ulice

IMG 3952

V Bakově nad Jizerou, souběžně s ulicí Smetanova, vznikla novou výstavbou nová ulice. Podle zákona o obcích přísluší obci rozhodovat o názvech částí obce, ulic a jiných veřejných prostranství. Rozhodnout o názvu ulice je v kompetenci zastupitelstva města, kterému předkládá své návrhy rada města.

Na prvním jednání nové rady města byl tento návrh na název nové ulice diskutován. 

Radní se dohodli na uspořádání ankety, aby si Bakováci mohli vybrat (ze 3 návrhů) název nové ulice sami. V níže uvedené anketě a v listopadovém vydání Bakovska, bude hlasováno o pojmenování ulice buď podle významných osobností – Fibigerova či Větvičkova nebo obecným názvem - Souběžná.

Obě významné osobnosti Bakova nad Jizerou Vám představíme níže v krátkých medailoncích.

S výsledkem ankety Vás seznámíme prostřednictvím informačních portálů města. Jak jsem již uvedla, konečné rozhodnutí pak náleží zastupitelstvu města, kterému bude výsledek ankety předložen před příštím jednáním.

Nechcete-li hlasovat elektronicky, můžete vhodit anketní lístek z listopadového Bakovska do poštovní schránky městského úřadu. Hlasovat můžete do 20. listopadu 2022.

Magdalena Bulířová, vedoucí správního odboru

Medailonky významných osobností

  • Augustin Fibiger (18681936)

kněz, veřejný činitel

Bakovský rodák. Český vlastenecký kněz litoměřické diecéze, představitel národní samosprávy Československa po roce 1918 a náboženský publicista. 

Byl prvorozeným synem bakovského starosty a kováře Augustina Fibigera. Za 1. světové války se stal zpravodajem Maffie – českého odbojového protirakouského hnutí podporovaného z exilu T. G. Masarykem. V říjnu 1918 byl zvolen předsedou místního Národního výboru československého v Litoměřicích. Poté se stal členem litoměřické městské rady, ve které hájil národní zájmy české menšiny.

  • Václav Větvička (†1942)

pedagog a kulturní činitel

Byl významným pedagogem a kulturním i sportovním činitelem v Bakově nad Jizerou v období 1. československé republiky. 

Od roku 1928 působil jako učitel na zdejší obecné škole chlapecké. Byl starostou bakovských dobrovolných hasičů a Okresní hasičské jednoty v Mnichově Hradišti. V době jeho působení byla pořízena první automobilová stříkačka Škoda Hispano Suiza. Od roku 1933 byl tajemníkem Okresního školního výboru. Byl také významným starostou Sokola a vedl městský odbor Červeného kříže. Zemřel roku 1942 v Osvětimi.Název nové ulice

Jak by se měla jmenovat nová ulice v Bakově nad Jizerou?

anketa
 
13% (28)

 
43% (97)

 
44% (99)


2.11.2022 9:30:08 | přečteno 2371x | magdalena.bulirova
Štítky: facebook
 
load