Barevný podzim

podzim

Kdo se vyznáte ve stromech, dáte mi za pravdu, že právě jejich kabáty jsou pro podzim důležité. Listí i jehličí svou barevností krajinu doslova vymaluje. Ideální je, aby přišel mrazík a zahájil jejich usínání, pak vzejde pastva pro oko. 

Mezi opravdu krásné koruny patří ty z javorového listí. A lesy vybarví především buky. Jehličí modřínů než stačí opadat, vypadá jako ze zlata. Z ovocných stromů je moc pěkná hrušeň. Na každém druhu bychom ale našli nějakou zajímavost a to jsme se ještě nepodívali do parků za těmi cizokrajnými. I volná krajina je nepůvodních druhů dnes plná.

Podobně barevně se chovají keře. Jednoho dne pak na nich zůstanou jen holé větve s nenápadnými pupeny, čekajícími už zas na konec zimy. Tam ale nejsme.

Zatím se krajina barví a nastavuje divadlo těm, kteří mají čas a chuť vidět. Ono ale i to rachocení padajících listů má svérázný výraz a k odcházení určitě patří. Až všechno opadá, zůstanou jen holé postavy a pár statečných, kteří kabát ani s mrazíky neodloží.

Mám rád čtvero ročních období a neměnil bych. I když si myslím, že zima by měla být zimou, s tím ale nic nenadělám. Mám ovšem pocit, že právě střídáním cyklů nám rok vždy tak nějak uteče. A to dobře není.

Zamyslíme-li se nad budoucí zimou, k níž se vše ubírá, myslím si, že nebude jiná předešlých. Předpovědi se jako vždy liší a odhady podle slupek cibule mne opravdu neděsí. A jiných všelijakých, co by se našlo! Příroda podle mne předpovídat v tak dalekém výhledu neumí. Ostatně zanedlouho budeme chytřejší.

Pavel Kverek

24.11.2016 12:51:15 | přečteno 795x | magdalena.bulirova
load