Docela jiný kraj

IMG 9726

Pracovní příležitost mne přivedla nad Zvířetice. Může přijít divné, co ještě výš nad vysoko v kraji posazenými Zvířeticemi s kamenným sídlem může být, ale je. Dovede tam Svatomartinská alej, mířící k Bítouchovu. 

Silnicí do kopečka až k vodárně. Domek pro čerpadla působí úhledně a samotné návrší bez otálení nabízí jeden dálkový pohled za druhým. Tady by se slušelo posedět, jen kdyby bylo kde! A právě že bude. Nový soubor informačních tabulí kruhového půdorysu spojují totiž lavice pro ty, co nechtějí spěchat. Pracoval jsem už mnohde, v lodi kostelíku v Solci na vitrážích i nahoře, na jeho střeše. Na kapličce v Zásadce, kde jsme objevili na patě křížku do té doby neznámé datum narození. Pracoval jsem na Hrádečku a do lomu v Kocbeřích jezdil vybírat kamenné bloky. Měkčili jsme ztvrdlé, popukané srdce zvonu v Klášteře nad Jizerou, aby jej mohl po čase nad soutokem Jizery se Zábrdkou starý pražský zvoník zas rozkymácet. Tohle je ale jiné místo - tiché, uklidňující. A až ty dnes mladé stromy vyrostou – ostatně, vše se dočtete na tabulích, které vychystala Martina Vlčková z obce blíž řece.

Když se krajinou rozběhla divoká přeháňka deště, pod horním rámem toho obrazu kdesi u Hradiště se vykreslila duha. Musel jsem s prací přestat, a příležitost si užít. Dívám se z bodu sluncem zalitého jen pár kilometrů k horám a tam se opravdu stranou těch barev všichni čerti žení. Vidím dobře příhrazskou stěnu skal a vedle před Hoškovem v hluboké rýze tuším Nedbalku. Vodu jí přeji, protože v máji, když tam přicházím za slavíky, vodu už většinou nemá. Zvláštní úkaz.

Dívám se zpátky na Bítouchov, jak lesy jej po půlce obestupují, autobus rozváží po okolí školáky krajinou, co bude patřit jim. Z mnoha míst kolem zpívají skřivani, to kolem Kněžmosta dávno už nejsou. Čím výše do kopců se krajina stává členitější, štěstím je pro skřivany. A nejen pro ně. Říkám si – jak to tu vypadalo, když panství na Zvířeticích bývalo ve formě? Jací tu žili lidé - a drží se po jménech ty dávné rody v krajině? Je i tady v tom koutě našeho Mladoboleslavska tak nějak krásně…

Pavel Kverek


18.4.2019 1:04:24 | přečteno 275x | magdalena.bulirova
load