Jarní proměny

jabloň

Není v roce krásnějšího času, než je ten jarní. Záplavy květů a vůní, ptačí zpěv, hromada lásky kolem. Život v plném proudu. Na to se po zimě čekalo, až se krajina probudí a teď to konečně máme! 

Častěji než jindy, chodím ven i já, vrátili se totiž slavíci. A kolem Bakova, všude, kde místa zůstala beze změny, tam nyní zpívají. Mnozí jsou zkušení a vrací se po řadu let, jsou to nádherná setkání. Uvážíme-li, že to domů mají pět tisíc kilometrů, po cestách fůra nebezpečí – a přesto jednoho rána stanou doma. Nezabloudili.

Můj výzkum přešel do čtyřiatřicátého roku trvání, je to neuvěřitelný čas a také v Česku jedna z nejdéle běžících ornitologických specializací. Všiml si toho režisér Bedřich Ludvík a scénář pro pořad Gejzír na ČT 1 je hotov. Teď ho naplňujeme. Slavíci budou na veřejnoprávní obrazovce! A s nimi jejich krajina. Těch několik minut slávy z hromady materiálu sestříhané, bude stát za to. Počkejte si. Začínat by se mělo u nás v kovárně, pak ve Slavičím háji, pak nějakého pro okroužkování chytíme, své by měl přidat i mistr Štěpán Rak, který pro ně teď nedávno hrál krásnou skladbu. Uvidíme, jak vše dopadne.

Je jaro a my bychom měli jej žít. Vyjděte si, kde to máte rádi, kde vám je hezky. Na terasy, do zahrádek, do lesů, luk i k řece, sedněte na kolo a jeďte, kam vás řídítka povedou. Dýchejte ten vzduch plný vůní, ty svatby zářící přírody jsou tady i pro nás. Buďte blaženi.

Z Kněžmostu Pavel Kverek

 

11.5.2016 15:56:30 | přečteno 443x | magdalena.bulirova
load