Kde kolem Bakova poslouchat slavíky?

Nyní je nejvhodnější doba k poslechu krále pěvců slavíka. Hnízdiště jsou podle mého výzkumu obsazena všechna, později přilétající jedinci obsadí i místa méně vhodná. 

Nevyhnízdí třeba, protože neseženou protějšek do páru, ale zpívat vám vydrží klidně do konce máje. Optimální je vydat se za zpěvem po setmění. Není totiž mnoho jiných opeřenců, kteří by slavíky „rušili“ a zpěv uslyšíme i na kilometr daleko. A interpret nám dovolí přijít opravdu blízko. Jak jsem zjistil, nerad v noci mění pódium. Některý z čtenářů bude mít možná to štěstí, že slavičí zpěv slyší ze svého okna. Ti, kteří bydlí u lesa, mají ovšem smůlu.

Nejvíce slavíků najdeme kolem Jizery. Prakticky všude, kde je souvislejší křoví. Za zpěvem můžeme ale i třeba ke koupališti, na Horku, do bažantnice, od osady Jizera k Veselé, uslyšíme jej ze starého pískového lomu či kolem nádraží. Nejlépe pro představu je se setměním usednout na kolo a oblast projet. Teď začátkem máje budeme nejspíše mile překvapeni.

Kroužkování slavíků v oblasti ukazuje, že pokud ptáci přežijí, snaží se do místa narození či předchozího hnízdění vracet. Za předpokladu, že toto se zásadněji nezměnilo. A protože to tak mají zafixováno oba z páru, může se stát, že spolu po Africe zahnízdí znovu. Uvažte, každý odletí jindy a trochu jinam, změřená cesta (ovšem vzdušnou čarou) má kolem pěti tisíc kilometrů, a oni se v kopřivách vedle nájezdu na pražskou dálnici sejdou zas! K tomu, aby se rozmnožili. A kdyby rok s teplými dny byl jako loňský, nebudou si přát víc! Byl pro ně úspěšný.

Každý ze slavíků zpívá trošičku jinak. Jeden je skvělý, jiný trochu břídil. Čím starší – tím lepší zpěvák. A pak také samozřejmě vrozený talent. Jako u lidí.

Směrem od Polabí se pěvec rozšířil a Mnichovohradišťskem obsazování hnízdišť končí. Buďme šťastni za tu ohromnou příležitost a vězme – Mácha si ho do příběhu vybral zcela právem!

Pavel Kverek


6.5.2019 20:41:50 | přečteno 248x | magdalena.bulirova
load