Bakovské památky

Kostel sv. Bartoloměje
Již krátce po vzniku osady Bakova byla na vyvýšeném pahorku v přirozeném středu obce postavena dřevěná kaple Panny Marie. Ta byla roku 1384 přestavena v gotický kamenný kostelík. Původní kaple se nám dochovala jako jeden z výklenků dnešního kostela. První významná (gotická) přestavba se uskutečnila v druhé polovině 16. století. Tehdy byly do kostelní věže zavěšeny zvony a nové hodiny, které měli obyvatelům městečka napříště členit denní dobu, byly prý převezeny ze zvířetického hradu. Po zničujícím požáru 1643 byl kostel v druhé polovině 17. století zásluhou hraběnky Eleonory z Rottalu opraven a opatřen novými zvony.
Kaple svaté Barbory
Obrázek Bakova v první třetině 15. století se co do rozsahu městečka jistě v mnohém lišil od představy dnešní doby. V místech, kde dnes stojí kaple svaté Barbory, byl před nedávnem založen nový hřbitov, v lokalitě tehdy za městem. Nový kostelík, který tu založil Jan z Vartenberka pro bohoslužby českých bratří, byl nejprve vysvěcen na svatého Jakuba. Před vstupem do areálu bývalého hřbitova projdeme nádhernou hřbitovní branou, pocházející z konce 16. století. Zkáze unikla stavba roku 1790, když měla být pro svůj žalostný stav zbořena. Bakovákům se však podařilo kostelík odkoupit a na vlastní náklady opravit.
Sloup nejsvětější trojice
uprostřed náměstí byl postaven jako memento k odvrácení morových ran v letech 1727 - 29. Je dílem Josefa Jiřího Jelínka, příslušníka vyhlášené kamenické rodiny z Kosmonos. Ve spodní části sloupu nalezneme patrony české země, svatého Václava, Vojtěcha a Jana Nepomuckého. Kamenné zábradlí pochází pak z roku 1770.
Socha svatého Jana Nepomuckého
je rovněž Jelínkovým dílem. Pochází z roku 1731 a za kostel svatého Bartoloměje byla přemístěna až dodatečně při stavbě sokolovny v roce 1926.